Zajmuje 2 sekundy.‌ Naukowo potwierdzona skuteczność
 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌
Sporo badań pokazało, że nie tylko nasze myśli i samopoczucie wpływa na mowę ciała, ale dzieje się też odwrotnie - to, co robisz ze swoim ciałem wpływa na Twoje myśli i uczucia. [1-3]

Wykorzystano to w badaniu, w którym uczestnikom dano do wykonania pewną pracę umysłową - anagramy do rozwiązania. [4]

Anagramy to wyrazy, w których trzeba poprzestawiać litery, aby powstało z nich normalne słowo jak np. UBARZ -> BURZA lub ARBUZ.

Przy czym część uczestników poproszono, aby podczas myślenia trzymała ręce założone na siebie tak, jak na zdjęciu:

Zdjęcie osoby z założonymi rękami
Okazało się, że uczestnicy, którzy trzymali ręce w ten sposób byli znacznie wytrwalsi w pracy umysłowej.

Nie tylko znaleźli więcej rozwiązań na każdy z anagramów, ale też gdy któryś okazał się zbyt trudny, to próbowali go rozgryźć prawie 2 razy dłużej niż inni uczestnicy.

Jeśli więc uczysz się czegoś lub pracujesz nad zadaniem lub problemem, do którego nie musisz używać ciągle rąk i czujesz, że opuszczają Cię siły lub chęci… załóż ręce na siebie.

Ten prosty trik zwiększy Twoją wytrwałość.

Tylko uważaj, kiedy krzyżujesz ręce w kontakcie z drugą osobą. Może to odebrać jako oznakę zamknięcia lub niepewności.

Wytrwałości w działaniu,
Damian Redmer

PS Wytrwanie w wymagających zadaniach to jedna strona medalu. Drugą stroną jest skuteczne zabieranie się za takie rzeczy bez ich odkładania na później.

Na to jednak też istnieje prosty i naukowy potwierdzony trik. I co ciekawe - nie wymaga zmieniania pozycji ciała - nie kiwniesz nawet palcem. A dodatkowo zwiększy też poziom energii.

Wystarczą dobre chęci i wolne 30 sekund.



=========
Bibliografia:

  1. Körner, R., Röseler, L., Schütz, A., & Bushman, B. J. (2022). Dominance and prestige: Meta-analytic review of experimentally induced body position effects on behavioral, self-report, and physiological dependent variables. Psychological Bulletin, 148(1–2), 67–85
  2. Goldin-Meadow S. Using our hands to change our minds. Wiley Interdisciplinary Review. Cognitive Science. 2017 Jan;8(1-2):10.1002/wcs.1368
  3. Nair S, Sagar M, Sollers J 3rd, Consedine N, Broadbent E. Do slumped and upright postures affect stress responses? A randomized trial. Health Psychology. 2015 Jun;34(6):632-41
  4. Friedman, R., & Elliot, A. J. (2008). The effect of arm crossing on persistence and performance. European Journal of Social Psychology, 38(3), 449-461.
Otrzymałeś tego emaila w ramach newslettera Rozwojowca. Gdybyś chciał się z niego wypisać, kliknij tutaj: Nie chcę już otrzymywać newslettera.

Email wysłany do nie@niepodam.pl przez Wydawnictwo Rozwojowiec Damian Redmer, ul. Limby 4/3, 71-784 Szczecin, Polska 


Gdybyś chciał bezwzględnie zakazać nam wysyłania Tobie jakichkolwiek emaili - nawet tych kluczowych dla funkcjonowania produktów i usług, które u nas kupiłeś - kliknij tutaj.