NEWSLETTER VAT nr 608 (29)
Spółka otrzymała od firmy energetycznej faktury korygujące in plus za okres od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2025 r. z terminem płatności: 20 czerwca 2025 r. Po otrzymaniu korekt spółka wystąpiła do firmy o rozłożenie ww. płatności na raty na okres 36 miesięcy. Firma energetyczna wyraziła zgodę. Czy pomimo posiadania zgody na rozłożenie tej płatności na raty spółka ma obowiązek - po upływie 90 dni od wyznaczonego pierwotnie terminu zapłaty należności z faktur korygujących (...)
Jeśli masz problem z wyświetleniem tej wiadomości, kliknij tutaj.
Newsletter VAT - NEWSLETTERY.GOFIN.PL NEWSLETTER nr 29 (608)
Wtorek, 22 lipca 2025 r.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Informacje i porady z zakresu podatku VAT

Spółka otrzymała od firmy energetycznej faktury korygujące in plus za okres od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2025 r. z terminem płatności: 20 czerwca 2025 r. Po otrzymaniu korekt spółka wystąpiła do firmy o rozłożenie ww. płatności na raty na okres 36 miesięcy. Firma energetyczna wyraziła zgodę. Czy pomimo posiadania zgody na rozłożenie tej płatności na raty spółka ma obowiązek - po upływie 90 dni od wyznaczonego pierwotnie terminu zapłaty należności z faktur korygujących, tj. 20 czerwca 2025 r. - korygować podatek naliczony? Jakie zapisy muszą być zawarte w ww. zgodzie, aby nie było potrzeby korygowania VAT z faktur korygujących?

Ustawodawca uregulował zasady rozliczania faktur korygujących in plus przez sprzedawców. W ustawie o VAT nie wskazano jednak szczególnych zasad rozliczania faktur korygujących zwiększających kwotę VAT naliczonego przez nabywcę. W związku z tym, należy stosować przepisy dotyczące odliczania podatku naliczonego na zasadach ogólnych. Przypomnijmy, iż podatnik ma prawo (a nie obowiązek) do odliczenia podatku naliczonego zawartego m.in. w fakturach zakupu towarów i usług. Przy czym odliczenie jest możliwe w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Co do zasady, prawo do odliczenia VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy - nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Ponadto, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w ww. terminie, to może również obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych w przypadku rozliczeń miesięcznych, a w przypadku podatnika rozliczającego VAT kwartalnie - w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Tak wynika z art. 86 ust. 10, ust. 10b, ust. 11 ustawy o VAT.

Zobacz więcej ciekawych zagadnień w najnowszym numerze:
Zmiany w przepisach prawnych
AUTOPROMOCJA
Prenumerata II półrocze 2025 r.: dwutygodnik Poradnik VAT - rozwiązujemy problemy z zakresu podatku VAT! Sprawdź!
VAT w poradach eksperta
Polecane tematy
Najciekawsze wyroki i interpretacje w sprawie VAT
Fakt zawieszenia działalności gospodarczej nie ma wpływu na zmniejszenie kwoty limitu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik, który prowadził działalność w formie spółki cywilnej, ale została ona zakończona z dniem 31 maja 2025 r. Dodatkowo prowadził on indywidualną działalność gospodarczą, którą zawiesił 30 kwietnia 2022 r. Z uwagi na niski obrót korzystał ze zwolnienia z VAT. Podatnik w 2023 r. uzyskał uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej oraz sporządzania audytów energetycznych. W związku z tym wznowił działalność indywidualną w zakresie otrzymanych uprawnień z dniem 1 czerwca 2025 r. Przy czym nie wykonuje czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Podatnik nadmienił, że pozyskuje i sporządza dokumentację oraz informacje techniczne, przeprowadza wizję lokalną, analizuje stan rzeczywisty budynków. Przeprowadzane audyty są opracowaniem inżynierskim w postaci dokumentacji technicznej. Zalecenia te jednak nie mają charakteru doradczego (porada, doradzenie sposobu postępowania), tylko charakter zdecydowanie nakazowy (wybrane przez oceniającego optymalne rozwiązanie inżynierskie do osiągnięcia wymaganego celu - dostosowania do określonych przepisów lub stanu technicznego). (...)
AUTOPROMOCJA
Zamów prenumeratę Poradnika VAT i dołącz do 11.000 Prenumeratorów
Wzory druków
VAT-R - Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług
Nota korygująca
Polecenie przelewu / wpłata gotówkowa - druk jednostronicowy
Polecenie przelewu / wpłata gotówkowa na rachunek organu podatkowego - druk jednostronicowy
Faktura - 3 pozycje
Faktura - 10 pozycji
VAT-Z - Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
VAT-UE - Informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call-off stock
Faktura korygująca - niezwiązana z kwotą sprzedaży i podatku VAT należnego
Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej
VAT-26 - Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej
Rachunek - 10 pozycji (art. 87 Ordynacji podatkowej)
Faktura - dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT - 3 pozycje
AUTOPROMOCJA
Reklama
Reklamuj się w naszych Czasopismach, Gazecie i Serwisach Internetowych.
Atrakcyjne rabaty !
Biuro Reklamy:
tel. 95 720 85 50,
e-mail: reklama@gofin.pl

logo GOFIN

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp. tel. 95 720 85 40, faks: 95 720 85 60,
infolinia: 800 162 732, e-mail: sklep@gofin.pl, Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy KRS 52107,
NIP 599-26-85-818, REGON 211070371, kapitał zakładowy: 10 000 000 zł.
www.gofin.pl | www.sgk.gofin.pl | www.czasopismaksiegowych.pl | www.gazetapodatkowa.pl | www.sklep.gofin.pl

Korespondencja została wysłana w oparciu o realizację zamówienia subskrypcji Newslettera zgodnie z Regulaminem Subskrypcji Newsletterów. Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp.

GOFIN
W każdej chwili mają Państwo prawo zrezygnować z subskrypcji Newslettera klikając tutaj.
Wiadomość wygenerowana automatycznie - prosimy na nią nie odpowiadać.