Samorząd
Samorząd 20.11.2024
Codzienny Newsletter Informacyjny
Co dalej z zakazem pracy wójtów w gminnych spółkach? Ekspert: nie powinni tam dorabiać
Samorządowcy domagają się cofnięcia przepisu, który zakazuje wójtom i burmistrzom zasiadania m.in. w spółkach z udziałem JST. Ich zdaniem zapewni to lepszy nadzór nad nimi. Według Krzysztofa Izdebskiego z Fundacji Batorego te argumenty są chybione, a wójtowie powinni skupić się jedynie na pracy w urzędzie, "bo to praca co najmniej na pełen etat".
Już obowiązują nowe zasady podziału środków z funduszu autobusowego (dokument)
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie sposobu podziału środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zmiany dotyczą m.in. podziału środków przeznaczonych na dopłatę do dofinansowań.
Kontrole dotacji szkół niepublicznych w kompetencjach KAS? Tego chcą powiaty
Przekazanie Krajowej Administracji Skarbowej uprawnień do przeprowadzania kontroli dotacji w szkołach niepublicznych rozwiązałoby praktyczne problemy, na jakie w tym zakresie natrafiają samorządy. Takie stanowisko wydał Konwent Powiatów Województwa Pomorskiego.
Czy powstanie Krajowy Fundusz Rewitalizacji? MRiT nie ma dobrych wieści
Krajowy Fundusz Rewitalizacji powinien być zasilony środkami w wysokości co najmniej kilku mld zł. MRiT nie dysponuje takimi środkami – poinformował wiceminister rozwoju Krzysztof Paszyk.
Wzmocnienie kadr oraz stabilne wynagradzanie; socjalni wskazują kierunki reformy systemu pomocy społecznej
Praca socjalna w Polsce wymaga wzmocnienia kadr pracowników pomocy społecznej, w tym w szczególności samych pracowników socjalnych – wskazano w apelu skierowanym do ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przedstawiciele pracowników socjalnych chcą, by nowy system pomocy społecznej gwarantował m.in. stabilne warunki pracy i wynagradzania.
Samorządowcy apelują do rządu o objęcie ich i instytucji wrażliwych mrożeniem cen prądu
Samorządy, mali i średni przedsiębiorcy oraz instytucje wrażliwe, takie jak szkoły, domy kultury czy szpitale, powinny być objęte ustawą o mrożeniu cen prądu - przekonywali w środę samorządowcy związani z PiS i apelowali do rządu o zmiany w projekcie.
Co z przedłużeniem specustawy mieszkaniowej? Spór MRiT z deweloperami o KPO
Deweloperzy chcą wydłużenia obowiązywania specustawy mieszkaniowej m.in. ze względu na zbyt krótki czas uchwalenia ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest przeciwne z powodu naglących terminów KPO.
Europejski Komitet Regionów może wystąpić do TSUE w obronie polityki spójności
Gotowość wystąpienia przez Europejski Komitet Regionów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przypadku wejścia w życie zmian w unijnej polityce spójności naruszających zasadę pomocniczości zapowiedział jego przewodniczący Vasco Alves Cordeiro.
Majszczyk: straty w infrastrukturze samorządowej po powodzi to ok. 7,6 mld zł
Straty w infrastrukturze samorządowej po powodzi to ok.7,6 mld zł – powiedziała w środę w Senacie wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że te szacunki nie obejmują majątku zarządzanego przez państwo.
Materiał promocyjny
Dostępne dotacje i programy wsparcia finansowego na OZE - co czeka nas w 2025 roku?
Powszechnie wiadomo, że inwestycja w odnawialne źródła energii wymaga poniesienia wysokich kosztów początkowych. Chcąc je obniżyć, a co za tym idzie zwiększyć opłacalność inwestycji, warto skorzystać zatem z różnego rodzaju dotacji oraz programów wsparcia finansowego na OZE. Jakie możliwości będą dostępne w 2025 roku? O czym pamiętać, decydując się na montaż pompy ciepła lub fotowoltaiki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Będą zmiany w publicznym transporcie zbiorowym? Wicemin. infrastruktury ujawnił szczegóły
„Nie jest wykluczone, że niektóre propozycje zawarte w petycji pn. „Pięć razy tak dla transportu publicznego” zostaną wdrożone” – poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec w odpowiedzi na interpelację dotyczącą wykluczenia komunikacyjnego.
UNICEF Polska i Rzeczniczka Praw Dziecka: monitorowanie wdrażania Konwencji o prawach dziecka to jedno z naszych najważniejszych działań
20 listopada, na pamiątkę uchwalenia 35 lat temu Konwencji o prawach dziecka , obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. „Poszanowanie praw dziecka zgodnie z kierunkami wyznaczonymi w tym dokumencie jest kluczowe, aby i dzisiaj, i w przyszłości, najmłodsi wszędzie na świecie mogli w bezpiecznych warunkach rozwijać pełnię swojego potencjału” – przekonywała Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska.
Prezydent Bełchatowa spełnia obietnicę wyborczą i sprzedaje biurko z poprzedniego wieku
Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan wystawił na licytację biurko z poprzedniego wieku, przy którym pracowali byli prezydenci miasta. Dochód z aukcji ma trafić na cele charytatywne.
Redakcja Serwisu Samorządowego PAP
ul. Bracka 6/8, 00-520 Warszawa
tel. (22) 509 29 25
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
facebook     twitter

Redakcja     O portalu

Chcę zrezygnować z otrzymywania newsletterów.