Energetyka zaczyna dzień od Newslettera CIRE
czwartek, 21 listopada 2024
Janusz Pietruszyński
Redaktor Naczelny
 

Nowe tematy, nowe decyzje

Skanujemy co się teraz dzieje w gospodarce i energetyce


 Po niemal roku przestoju Huta Częstochowa przygotowuje się do wznowienia działalności

Pod koniec 2023 roku działalność w Hucie Częstochowa została wstrzymana, a pracownicy odesłani do domu. Mnożące się długi spółki m.in. wobec ZUS i innych wierzycieli sprawiły, że wnieśli oni do sądu o upadłość zakładu.

Pod koniec października - mimo odwołań grupy Liberty - ogłoszenie o upadłości uprawomocniło się. To dało możliwość syndykowi na dzierżawę zakładu, a w dalszej kolejności na jego ewentualną sprzedaż.

We wtorek 19 listopada syndyk masy upadłościowej częstochowskiej huty podpisał umowę z nowym dzierżawcą. Nowym właścicielem jednego z najstarszych tego typu zakładów działających w Polsce została państwowa spółka Węglokoks. Do realizacji umowy Węglokoks S.A. powołał spółkę pod nazwą Huta Częstochowa Sp. z o.o.

Dzięki podpisanej umowie dzierżawcy pracownicy otrzymują już zaległe pensje - jednym z warunków dzierżawy było bowiem uregulowanie zaległości wobec załogi. Część pracowników huty wróciła już do pracy - chodzi przede wszystkim tych z działu utrzymania ruchu. Plan jest taki, aby do końca roku realizować czynności rozruchowe związane z przywróceniem huty do stanu używalności. Ta ma z kolei ruszyć wraz z 1 stycznia 2025 roku.


 Osłony socjalne dla pracowników sektora elektroenergetycznego i górnictwa – pierwsza umowa podpisana

Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych 19 listopada 2024 r. podpisał umowę dotacji celowej ze spółką PAK Górnictwo Sp. z o.o. Jest to pierwsza umowa, która otwiera możliwości wypłaty środków finansowych zgodnie z regulacjami ustawy z 17 sierpnia 2023 roku o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży górnictwa węgla brunatnego.


 GAZ-SYSTEM otrzymał prawie 200 mln złotych unijnego dofinansowania dla kolejnej inwestycji

Dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) otrzymał projekt pn. „Budowa gazociągu Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Rybnik”. 

Szczegóły tego finansowania opisuje portal CIRE



________________

Już 12 000 osób tworzy społeczność wokół profilu CIRE na LinkedIn 

Dołącz do branżystów komentujących aktualne wydarzenia w polskiej gospodarce

 

Sprawdzamy co dziś podaje portal CIRE